HU

DE

ÖNKORMÁNYZATOK

INTÉZMÉNYEK

CIVIL SZERVEZETEK

FALUMÚZEUMOK

Kis falukiállítás

A Német Kisebbségi Önkormányzat múzeuma

„Az emlékek örök társaink maradnak.
Nem a jelenről mesélnek:
a múltat tárják elénk, és azt,
ami többé vissza nem tér.”

Egy falumúzeum létrehozásának ötlete a német önkormányzattól és helyi lakosoktól származik. Az elképzelés széleskörű támogatottságnak örvedhetett: míg magánszemélyek régi tárgyakkal, addig a polgármester és a települési önkormányzat megfelelő helyiséggel segítette a megvalósulást.

Mivel azonban senki nem tudta, mi szükséges egy múzeum létrehozásához, Szuze-Annette Hasenfus, a helyi német nemzetiségi önkormányzat egyik tagja a Stuttgartban működő Külkapcsolatok Intézetéhez (ifa) nyújtott be pályázatot, amelynek eredményeképp az ulmi Dunamenti Svábok Központ Múzeumában (DZM) öthetes hospitációt tölthetett. Múzeumi szakemberek segítségével a kezdeti ötletekből új koncepció született, amely alapján végül létrejöhetett a töttösi falumúzeum.

A kis tárlat szándékosan nem a környékbeli településekre jellemző, klasszikus helytörténeti kiállítások jegyeit hordozza. Ennek egyik oka az, hogy Töttösön kevés kiállítható tárgy fellelhető; másrészről pedig működik már helyben egy hasonló magánmúzeum.

A kiállítás az egykori paplakban lelt otthonra és a falu főterén, a templommal szemben található.

Az épületbe, annak is a gangjára egy színes üvegekkel díszített ajtón át léphetünk be. Az említett folyosón rendszerint az ulmi múzeum vándorkiállításai kapnak helyet. A méretes fotók az első szobába vezetnek, ahol egy 1950-es évekbeli orvosi szoba tekinthető meg, korabeli fotók alapján készült plakátokkal és szép kiállítási tárgyakkal kiegészülve.

Az első szobán végighaladva jutunk a másodikba, a múzeum szívébe. A helyiség közepén egy asztal található, a rajta elhelyezett üveglap alatt régi, helyből származó térképek és okmányok tekinthetők meg, valamint két, helyi népviseletbe öltöztetett baba. A különböző színekre festett falakon régi, felnagyított, évről évre változó témájú fotók láthatók.

A napos belső udvar gondozott gyepét régi cserjék övezik. Egy régi kukoricatároló és egy kerekes kút is színesíti a képet. A kemencét 2018 augusztusában ünnepélyes keretek között szentelték fel.

A múzeum nemcsak a hagyományos falusi rendezvények és különleges események alkalmával, de bárki érdeklődése esetén megtekinthető. A polgármesteri hivatalban szívesen veszik bárki érdeklődését.